Format Kitap
Barkod 9786053993964
Yayın Tarihi 2015-07-03
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 344
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 160 X 230

Emeği Geçenler :
Yazar   : Ayhan Aktar
Yazar   : Bülent Somay
Yazar   : Suavi Aydın
Yazar   : Taner Akçam
Yazar   : Kahraman Şakul
Editör   : Fahri Aral
Yazar   : Ohannes Kılıçdağı
Hazırlayan   : Bülent Somay
Yazar   : Taner Akçam;Ayhan Aktar;Suavi Aydın;Ohannes Kılıçdağı;Bülent Somay;Kahraman Şakul

Tarih nedir, nasıl yazılır? Tarihi nasıl bileceğiz? Tarihsel olguları, biçimlendikleri tarihi süreç içinde nasıl değerlendirip, nereye koyacağız? Kimi tarihçiler bu olguları teoriden ve en önemlisi ideolojiden arındırarak ele alıp, sıradanlaştırarak gerçek tarihi kendilerinin yazdığını sanır. Oysa, tarihsel olguları meydana getiren tüm saiklere bakıldığında, burada birbiriyle çatışan birçok bireysel iradenin karşı karşıya geldiğini, herkesin amacının değişik olduğunu ve çok sayıda kesişen güçün sonuçta bir paralelkenarın bileşkesi üzerinde tarihsel olayı oluşturduğunu görürüz.
Bir otobiyografi ise o bireysel iradelerden yalnızca birini temsil eder; eksikleri, yanlışları, unutuşları ve abartılarıyla sadece birini. Ama bazen bir otobiyografi, tarihsel olayın kendisiyle bire bir çakışmasa da, onun rengini, kokusunu, hissini, insanlığını temsil etmeye adaydır. Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan, ilgiyle karşılanan ancak bazı tarihçiler tarafından kurmaca ve yalanlardan oluştuğu iddia edilen yüzbaşı Torosyan'ın otobiyografisinin tam da bu işlevi yerine getirdiğini söylemek mümkün.
Bir anı kitabının nasıl okunması gerektiği, arşiv belgelerinin niteliği ve tarihçinin misyonu üzerine önemli sonuçların ortaya çıktığı tartışmalardan sonra Bülent Somay'ın derlediği bu kitap, Torosyan tartışmasını akademik düzleme taşıma amacını güdüyor. Kitap, savaş, tehcir ve katliamlar sırasında herşeyini kaybederek, ülkesini terketmek zorunda kalan Osmanlı Ermenisi bir subayın hüzün dolu öyküsünü tarih ve hakikat sarkacında değerlendirirken, tarihsel olgunun nasıl biçimlendiğini de gözler önüne seriyor.

devamını oku..
Kategori : Tarih
Bu üründen 1 adet satılmıştır.
% 34
indirim
18.33
Liste Fiyatı : 27.78
Kazancınız : 9.45
Miktar :  
Adet

Stokta var
Aynı Gün Kargo   
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %34 indirim